16FED4F6EDB744D8C9C3FFF614E43159

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

در این مقاله سعی دارم مواردیکه باید در زمان طراحی یک ساختمان اداری به آنها توجه ویژه شود را بصورت خلاصه و فهرست وار با شما در میان بگذارم .

1: هدف از ایجاد ساختمان اداری

اصلی ترین هدف از ساخت یک ساختمان اداری ، در اختیار قراردادن فضای مناسب برای کاربران مستقر جهت انجام وظایف روزانه و همچنین فضای کافی و خوشایند برای ارباب رجوع و مشتریان میباشد البته با در نظرگرفتن هزینه اقتصادی و کسب بیشترین رضایت . البته در کنار این هدف اصلی اهداف دیگری نیز میتواند در پس ساخت و طراحی یک مجموعه اداری نهفته باشد نظیر انتقال یک پیام فرهنگی به بازدیدکنندگان و کارمندان یا شناساندن هدف سازمان یا هویت برند به تماشاگران مجموعه .

مبلمان اداری -ساختمان اداری

2 افزایش کارایی

یقینا دستیابی به این هدف به این آسانی ها میسر نمیباشد ، شاید بهتر باشد بجای کلمه کارایی از کلمه بهره وری استفاده کنیم این واژه بنوعی به سازگاری بین هزینه ها ی مربوز به فضای کار و تاثیر آن بر عملکرد ایشان اشاره میکند . هر چقدر هزینه کمتری انجام شود و در قبال آن کارایی افراد بالاتر شود یعنی به بهره وری بالاتری دست یافته ایم. البته متاسفانه گاهی اوقات پوشش کار با کمترین هزینه خود بنوعی به یک هدف تبدیل میشود و کیفیت را بشدت متاثر میکند . در هرصورت برای ایجاد دفتر کار یک استانداردهای مشخصی وجود دارد که نباید بهیچ عنوان فدای کم کردن هزینه ها شوند نظیر تهویه مطبوع ،آرامش بصری، کیفیت هوا ، آگوستیک و کنترل صدا و...

بیشتر بخوانید :راهنمای انجام دکوراسیون اداری دفاتر

مبلمان اداری -ساختمان اداری

3-کاهش هزینه ها

همیشه استقرار کارمندان در سازمان یک موضوع هزینه زاست و این مسئله باید بدرستی مدیریت شود امروزه با استفاده از تجهیزات هوشمند در ساختمانها سعی در حداقل نگه داشتن هزینه هایی نظیر مصرف آب ، برق و گاز و... میشوند .باید بدانیم که معمولا تمام ایستگاههای کاری یک ساختمان اداری پر نیستند و در بهترین حالت درصد اوقات تمام ایستگاهها میتوانند تکمیل و مملو از افراد باشند و مدیریت بهینه مصرف انرژی مورد قابل تاملی میباشد البته باید بدانید که هزینه اداره یک ساختمان اداری حداقل تا 20درصد کل هزینه های جاری را پوشش میدهد که در مقایسه با هزینه کارمندان به نسبت پایینتر است .این بدان معناست که استفاده بهینه از فضا مهم است اما مهمتر از آن ،خلق محیطی است که افراد در آن میتوانند به شکل کار آمدی فعالیت کنند.

مبلمان اداری -ساختمان اداری

4-افزایش انعطاف

همانطور که سازمانهای اداری باید بصورت یک موجود زنده در برخورد با تغییرات و فرآیندها سازگار باشند و خود را انطباق دهند یک محیط کار نیز باید از قابلیت انعطاف لازم برخوردار باشد که البته این مسئله موضوع بالا را نیز محقق میکند یعنی بحث مدیریت هزینه ها ، ساختمانهای اداری باید بتوانند بدون کوچکترین اخلالی در کار پرسنل ، براحتی تغییر کنند . نظیر تقسیم به جاهای کوچکتر یا تبدیل به یک مکان بزرگتر

مبلمان اداری -ساختمان اداری

حتما بخوانید :دکوراسیون اداری و 5شاخص فیزیكی بررسی محیط كار مناسب

5-تشویق به ارتباط

ارتباط و تعامل بین کارمندان در دنیای امروزیکی از اساسی ترین اهداف مدیریت میباشد که علاوه بر ضمانت بقای سازمان عامل موفقیت نیز محسوب میگردد .میل به چیدمان دفتر کار باز با شکستن مرزهای فیزیکی و نمادین بیانگر تشویق به ارتباط پرسنل است .استفاده از پارتیشنهای شفاف و ساختن نقاط مشترک برای مشورت گیری و جلسات کاری نیز از ایده های عالی برای تشویق به تعامل کارکنان میباشد.

مبلمان اداری -ساختمان اداری

6-پشتیبانی از فرهنگ سازمانی

تغییر فرهنگ سازمانی و ایجاد فرهنگ کاری مشخص در هرسازمان یکی از وظایف اصلی مدیریت ارشد میباشد ، که البته با توجه به پیچیدگی مقوله فرهنگ این یک کار بسیار دشوار و پیچیده میباشد .طراحی محیط اداری میتواند یکی از ابزار استقرار فرهنگ سازمانی باشد . در سازمانی که فرهنگ احترام به مشتری در آن حاکم است حتما فضایی که در اداره برای ارباب رجوع دیده میشود چه از لحاظ مبلمان اداری و چه از لحاظ دکوراسیون اداری باید ویژه باشد .

 

<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما >>لطفا با کارشناسان بخش فروش ما با شماره 44620086در تماس باشید .

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

شرکت تجهیز دفتر یکتا سعی کرده است با خلق برند مبلمان اداری آدینا، حرف جدیدی در حوزه طراحی مبلمان اداری و صنعت مبلمان اداریداشته باشد . آدینا یک کلمه ترکی به معنی کوه است که در طراحی لوگوی شرکت نیز به معنای آن دقت شده است. به عبارت دیگر، ما مثل کوه پشت مشتریان خود هستیم. رنگ سازمانی ما نیز، رنگ های فیروزه ای و سرمه ای میباشد ، انتخاب رنگ فیروزه ای به دلیل ایده آل گرا بودن شرکت و انتخاب رنگ سرمه ای بدلیل عملگرا بودن آن است ، یعنی ما ایده آلهای ذهنی مشتریان خود در مورد مبلمان و دکوراسیون اداری را در عمل اجرا میکنیم. لطفاً به این موضوع توجه داشته باشید که آدینا در ایران هیچ نماینده‌ای ندارد.
پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب مبلمان اداری خود از بین لیست محصولات، حتما مقاله ما در این زمینه، یعنی راهنمای خرید مبلمان اداری و قبل از مشخص کردن چیدمان اداری خود، حتماً راهنمای ما در زمینه چیدمان مبلمان اداری را مطالعه نمایید.