در طراحی داروخانه نکات زیر را بکار بگیرید:

در این نوشته قصد دارم توصیه های کاربردی برای کسانی که میخواهند داروخانه تاسیس کنند یا مجددا فضای داروخانه خود را باز طراحی کنند انجام دهم بنحویکه که با آن بتوانند بیشتر نیازهای واقعی خود را پیش بینی و اجرایی نمایند.


به اهمیت نورپردازی در طراحی و دکوراسیون داخلی داروخانه واقف باشید:

نور آفتاب این اشعه حیات بخش اینجا هم بعنوان اصلی ترین فاکتور خود را نمایان میکند ، اگر دقت کرده باشید روی اکثر جعبه های دارویی این عبارت به چشم میخورد "در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری شود" یعنی اشعه حیات بخش آفتاب اینجا بعنوان یک فاکتور مخرب خود را نشان میدهد. بنابراین نور پردازی مصنوعی و همچنین کنترل دمای قفسه ها یکی از عواملی است که باید حتما در بحث طراحی داروخانه دیده شود. افزایش دما یقینا باعث خرابی و فاسد شدن هم داروها و هم محصولات آرایشی و بهداشتی خواهد شد. بنابراین در زمان طراحی داروخانه به بحث دستگاه تهویه هوا نگاه ویژه ای داشته باشید. چشم نوازی چیدمان قفسه ها را فراموش نکنید:

اکثر افراد فکر میکنند فقط با خرید ویترینهای زیبا و قفسه های عالی میتوانند مشتریان را جذب کنند ولی بیاد داشته باشید چیدمان خود محصولات نیز یک تخصص ویژه است که هرچقدر جدیتر به آن پرداخته شود نتایج شگرفتری به ارمغان خواهد آورد. باید بخاطر داشته باشیم خیلی از افراد برای اولین بار ممکن است که به داروخانه وارد شوند زیبایی داروخانه میتواند آنها را جذب خود کند حتی عابرانی که از جلوی داروخانه شما در حال حرکتند نیز ممکن است که شیفته زیبایی قفسه های آرایشی و بهداشتی شوند و تبدیل به یک مشتری خریدار محصولات زیبایی و بهداشتی.


چیدمان جزیره ای و اثر آن در زیبایی بیشتر داروخانه را مد نظر قرار دهید:

البته باید در نظر داشت که این نکته بدرد کسانی میخورد که فضای بزرگی را برای ایجاد داروخانه در اختیار دارند. امروزه داروخانه ها دیگر محلی برای فروش فقط دارو نیستند بلکه اکثر داروخانه ها محلی برای ارائه مشاوره در زمینه زیبایی پوست و مو و فروش محصولات آرایشی و بهداشتی شده اند. بنابراین جداسازی این قسمت از قسمت فروش دارو و ارائه خدمات به بیماران ضروری میباشد. پیش بینی فضای مجزا برای استندهای فروش شامپو و قفسه های فروش کرم و همچنین محل فروش مجلات ویژه سلامت یقینا نیاز به یک تکنیک خاص دارد شما میتوانید از جزیره ای کردن داروخانه اتان برای ایجاد این بخشها استفاده کنید. جزیره ویژگی اصلی اش اینست که آن بخش را کاملا از سایر بخشها مجزا میکند ولی این به این معنی نیست که حتما جزیره در کنج قرار گیرد. جزیره میتوانددر وسط فضا باشد بنحویکه دسترسی مراجعین از همه طرف براحتی به محصولات آن امکانپذیر باشد. سعی کنید با چیدمان رنگارنگ و قفسه های زیبا نقطه توجه را در جزیره ایجاد کنید بنحویکه کسی هم که فقط برای خرید دارو به داروخانه مراجعه کرده ناخود آگاه برای خرید محصولات و خدمات ارائه شده در جزیره ترغیب شود .


خودتان خالق طرحتان باشید:

در بسیاری از داروخانه ها عمدتا کانتر بخش دریافت نسخه و تحویل دارو دارای شیشه میباشد ولی در بخش فروش محصولات آرایش و بهداشتی بیشتر از ویترین استفاده میشود ، مشکلی نیست شما میتوانید از همین ناهمگونی برای زیبایی بیشتر محیط کارتان استفاده کنید. با ارتفاع ویترینها بازی کنید. کانترهایتان را با لوگو و یا نام داروخانه تان تزئیین کنید از رنگهای شاد و تمیز استفاده کنید. جنسهایتان را با سلیقه بچینید و در یک کلام سبک خاص خودتان را در طراحی داشته باشید و آنرا پیاده سازی کنید.


خودتان را فقط به رنگ سفید محدود نکنید :

اکثر کسانی که داروخانه را طراحی میکنند رنگ غالب را سفید انتخاب میکنند که البته این انتخاب دلایل خود را هم دارد اول اینکه رنگ سفید باعث میشود تا کل فضا بزرگتر بنظر بیاید و اما ویژگی بعدی رنگ سفید اینست که سریعا کثیفی را نمایش میدهد و این برای فضایی مثل داروخانه ضروری است تا بتوانند با تمیز کردن فوری از گسترش آلودگی جلوگیری کنند و همینطور بعضی از متخصصان طراحی عقیده دارند با وجود آنواع بسته های رنگی محصولات بهداشتی این زمینه سفید است که باعث میشود تا زیبایی این بسته ها بیشتر و بهتر بنظر برسد. با اینهمه ما به شما توصیه میکنیم رنگهای شاد دیگر نظیر فیروزه ای ، نارنجی و سبز را هم در طراحی فضای داروخانه خود بکار ببرید رنگها میتوانند شخصیت شادتری به مجموعه شما بدهند. بخصوص اگر غرفه خاصی برای فروش کالاها به کودکان دارید بازی با رنگها را فراموش نکنید. در کف ویترینتان رنگ سفید استفاده کنید اما در بدنه و تابلوی ویترین سعی کنید رنگهای دیگر هم بکار ببرید.از مبلهای انتظار استفاده کنید:

اگر فضای کافی در داروخانه دارید حتما و حتما از مبلها یا صندلیهای انتظار برای احترام به مشتریانتان استفاده کنید این موضوع علاوه بر زیبایی فضا ، نمایانگر مشتری مداری شما نیز میباشد.

 

 


<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما >>

لطفا با کارشناسان بخش فروش ما با شماره 44620086 در تماس باشید .