کانتر بانکی

میز کانتر بانکی:

میز کانتر بانکی به نوعی از کانتر های پیشخوان میگویند و زير مجموعه كانتر پذيرش و ميزپذيرش است  که کاربر و ارباب روجوع روبروی هم بتوانند کار خود را به راحتی انجام دهند . این نوع میز های پذیرش در بانک ها  و صرافی ها ، مراکز پیشخوان دولت و پلیس +10 و ادارات و مجموعه های این چنین مورد استفاده قرار می گیرند . در ادامه نمونه هایی از میز کانتر بانکی شرکت مبلمان اداری آدینا  را مشاهده میکنید .

کانتر بانکیمیز پیشخوان  بانكي:

محیط ها و مراکزی که مراجعین زیادی را در طول روز دارند باید توجه داشته باشند که یکی از راه های جذب مشتری و حفظ ارباب رجوع ، اهمیت دادن به آرامش و تکریم آن ها است . مبلمان اداری یکی از همین راه ها است . استفاده از مبلمان اداری و دکوراسیون اداری خوب و چینش مناسب می تواند هم شما را بین مشتریان معتبر و مناسب جلوه دهد و هم می تواند کارایی محیط را برای شما بالا ببرد . در این مراکزی که تراکم جمعیت بالا است طبیعتا میزان کار متفاوت است و بهتر است از فضا به صورت ساماندهی شده استفاده شود که باعث تنگ خلقی کسی در آن جا نباشد . و کارشناس مربوطه بتواند در بهترین شرایط کار خود را پیش ببرد .به این ترتیب این محیط هایی مثل بانک ها و مراکز خدمات دولتی و …  باید به این نکات توجه کافی را داشته باشند و پیشخوان ها و صندلی های مناسبی را برای مشتریان خود در نظر بگیرند . در ادامه به بررسی ویژگی های لازم برای یک میز کانتر بانکی یا پیشخوان بانکی می پردازیم .

کانتر بانکی

ميز پیشخوان  اداری :

به طور کلی میز کانتر بانکی و میزهای پذیرش و کانتر لابی اطلاعات و … به دو دسته اصلی ایستاده و نشسته تقسیم بندی می‌شوند. بسته به مدت زمان طول کشیدن کار مشتریان و یا شرایط محیط موجود و … کارفرما میز کانتر مد نظر خود را سفارش می‌دهد .معمولا با افزایش خدمات بانکی اخیرا بانک‌ها میز پیشخوان نشسته را بر مدل‌های ایستاده ترجیح می دهند. به این منظور مشتری می‌تواند تمام طول مدتی که منتظر انجام خدمات درخواستی خود است، مقابل کارشناس مربوط بنشیند. در مراکزی مثل اطلاعات مجموعه ها مراکز بیمارستانی و تفریحی ، که کار مراجعین اغلب در زمان کوتاهی انجام می‌شود، میز های کانتر ایستاده بیشتر دیده می‌شود .صرف نظر از میزان بودجه برای خرید مبلمان اداری ، انتخاب بین این دو مدل وابسته به نوع فعالیت و مدت زمانی که ارائه خدمات به مشتری طول می‌کشد، دارد. بنابراین برخی از مراکز و مجموعه‌ها، کانترهای ایستاده را برای مشتریان انتخاب می‌کنند و برخی دیگر مدل‌های اصطلاحا نشسته .

کانتر بانکی

ابعاد استاندارد پيشخوان بانكي:

ابعاد استاندارد میز پیشخوان برای بانک ها اغلب دارای دو ارتفاع 120 و 75 سانتی متری می باشد.  در سال های اخیر مدل 120 سانتی متری تقریبا منسوخ شده است. میز پیشخوان 75 سانتی به کانتر فیس تو فیس (چهره به چهره) نیز شناخته می شود. این کانتر در به وجود آمدن ارتباطی دوستانه بین مراجعه کننده و کارمندان تاثیر داشته و باعث می شود تا فرد به راحتی و به حالت نشسته امور خود را انجام داده و مدارک مربوطه را به کارمند بانک انتقال دهد. در صورتی که این عمل در کانتر های ایستاده منجر می شد در تمام مدت فرد به طور ایستاده به امور خود رسیدگی کند که چون کارمند روبرو به حالت نشسته بود، ارتباط مناسب و دوستانه ای بین افراد برقرار نمی شد.

کانتر بانکی

ساخت پیشخوان اداری:

در ساخت میز کانتر بانکی  و میز پذیرش که مشتریان قرار است در حالت ایستاده کار خود را پیگیری کنند، در درجه اول باید به ارتفاع آن توجه داشته باشیم . ارتفاع کانتر بانکی و میز پذیرش باید در حدی باشد که مراجعه کننده چه با قد بلند و چه با قد کوتاه در هنگام مراجعه به آن بتواند راحت ایستاده ، جریان کاری خود را دنبال کندبرای برقراری ارتباط مناسب بین کارشناس و ارباب رجوع نیز این ارتفاع بسیار مهم است چرا که اگر میز کانتر بانکی زیاد بلند یا زیاد کوتاه باشد امکان این برقرای ارتباط به بهترین شکل ممکن نیست .ارتفاع بیشتر از یک متر و بیست سانت برای کانترها و میز پذیرش باعث ایجاد “نقطه‌ی کور” می شود و مراجعه‌کننده در دید نیست. بنابراین تعامل کارمند و مشتریان با مشکل روبه‌ رومی‌شود.مراجعه‌کنندگان ممکن است در روند انجام کار خود لازم باشد فرمی را پر کند و یا مواردی را امضا کند. بنابراین ارتفاع مناسب بازهم اهمیت خود را در اینجا نشان می‌دهد .برای میزهای کانتر نشسته نیز ارتفاع اهمیت دارد و براساس نوع فعالیت ها باید ارتفاع استاندارد درنظر گرفته شود

کانتر بانکی

طراحی میز پیشخوان بانک :

مورد بعد که باید در مورد ارتفاع کانتر در نظر بگیریم ، قرارگیری مانیتور و سیستم روی میز است. ابعاد و ارتفاع طبیعتا باید جوری درنظر گرفته شود که بتوان به راحتی بر روی آن یک مانیتور قرار داد. به طوری که کارمند به آن اشراف کامل داشته باشد و حری شخصی را حفظ کند .درنظرگرفتن زیبایی و آراستگی روی کانتر، زیبایی ظاهری کار و مرتب بودن وسایلی که روی میز چیده می‌شود نیز باید درنظر گرفته شود. یکی از مواردی که نامرتب بودنش به چشم می آید قرارگیری سیم‌های سیستم های کامپیوتری ، تلفن و سایر وسایل الکترونیکی است که روی میز قرار دارند . بنابراین باید به سیم‌کشی تجهیزات و سیستم‌ها نیز توجه  کافی داشت. به طوری که در صورت جانمایی هریک از تجهیزات، مرتب و منظم بودن روی میز از دید مشتری نیز حتما درنظر گرفته شود .از نظر زیبایی نیز بهتر است در طراحی میزهای کانتر المان‌هایی مثل رنگ، لوگو و … درنظر گرفته شود. به این ترتیب وقتی مشتری وارد مجموعه می‌شود، زیبایی را میبیند و لوگوی شما نیز به چشم میخورد . این امر در تثبیت نام برند شما در خاطر مراجعین بسیار تاثیر گذار است .برای طراحی یک میز کانتر بانکی زیبا و شکیل، باید بدانید که می‌خواهید چه تاثیری بر مشتری بگذارید .  صرفا قرار است مشتری با یک میز معمولی مواجه شود و یا قرار است در بدو ورود با دیدن میزهای پیشخوان از زیبایی های محیط شگفت زده شود؟

کانتر بانکیطرح گیشه بانکی :

در طراحی از نظر زیبایی شناختی لازم است به این نکات توجه کنیدمی‌خواهید شکل میز کانتر و میز پذیرش چگونه باشد؟ صاف ، منحنی و مستقیم، مخروطی و یا ترکیبی از شکل های مختلف؟ علاوه بر سلیقه شما به شکل کلی، باید به فضایی که دارید توجه داشته باشید . چرا باید به محیط توجه داشته باشید ؟  ممکن است یک طرح از نظر زیبایی و ظاهر مورد پسند شما قرار بگیرد ، اما در فضایی که دارید امکان اجرای آن وجود نداشته باشد و یا در آن ابعاد زیبا جلوه نکنددر وهله بعدی به این موضوع فکر کنید که چه چیزهایی را می‌خواهید به آن اضافه کنید ؟ آیا می‌خواهید قسمتی از میز کانتر بانکی شما بلندتر باشد؟ و یا سطح رویی آن بلندتر باشد؟ قسمتی از آن تورفتگی داشته باشد و یا یکپارچه طراحی شود؟ نور و یا طرح گرافیکی روی میز به کار گرفته شود  شاید حتی یا لوگویی که پشت آن نور روشن شده است می خواهید .هریک از این  مواردی که مطرح شد می‌تواند جلوه و زیبایی خاص خود را داشته باشند. بنابراین برحسب اینکه این کانترها قرار است در کجای مجموعه قرار بگیرند و چقدر می‌توان برای آن هزینه کرد، از بین این موارد می‌توان انتخاب های متنوعی را داشت .

کانتر بانکیقیمت میز پیشخوان بانکی :

از طرفی باید به دوام کار نیز توجه داشت. برای شعبه یک بانک مهم است جنس میزها دوام کافی را داشته باشند. ظاهر میز های کانتر بانکی را با روکش ها و رنگ ها و طراحی های جذاب کارشناسان مبلمان اداری آدینا  می توان به بهترین شکل در آورد اما دوام و استحکام میز های کانتر بانکی چگونه است ؟ ما در شرکت مبلمان اداری آدینا به هیچ عنوان از کیفیت کار خود کم نمیکنیم تا رضایت مشتریانمان را در حد بالا نگه داریم . دوام و استحکام میز پیشخوان بانکی بسیار پر اهمیت است چرا که مدت زمان طولانی کاربران متعددی از آن ها استفاده می کنند . نحوه طراحی و تولید این میز های اداری به گونه ای است که بیشترین استحکام را در برابر ضربات و فشار ها داشته باشند .این نوع میز های کانتر به کانتر بانکی مشهور اند ، اما از آن ها در مراکز ارائه خدمات دولتی و صرافی ها نیز استفاده میشود . میز پیشخوان صرافی هم مانند میز های بانکی دارای دو مدل ایستاده و نشسته می باشند .

کانتر بانکی