کانتر لابی

میز پذیرش لابی :

 امروزه در فضاهای عمومی مجتمع‌ها، آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی به جهت وسعت و همچنین تعداد ساکنان، فضایی به عنوان لابی در نظر گرفته می‌شود.از آنجا که خصوصیات فضاهای عمومی ساختمان تا حدودی، نمادی از موقعیت و خصوصیات افراد ساکن است، در میان قوانین، بندهایی نیز به شرایط ظاهری فضا و دکوراسیون محیط‌های عمومی و مشترک و در واقع فضاسازی آن‌ها اختصاص می‌یابد.وقتی وارد یک ساختمان می‌شویم، اولین چیزی که می‌بینیم دکوراسیون لابی است؛ که نقطه مشترک اغلب مجتمع‌ها و برج‌هاست. امروزه برای آپارتمان‌های پر واحد نیز لابی در نظر گرفته می‌شود. این مکان‌ها معمولا در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از ساختمان است که هنگام ورود به آپارتمان باید از آنجا عبور کرد.

کانتر لابی

طراحی کانتر اطلاعات در لابی :

در بحث دکوراسیون اداری و در کل دکوراسیون لابی به دوقسمت تقسیم می‌شود :

     1- نگهبانی

از آنجا که تعداد ساکنین در مجتمع‌ها و برج‌ها زیاد است و رفت‌ و آمدهای زیادی در آنجا صورت می‌گیرد، به خاطر چنین مسائلی و حفظ امنیت ساکنین، به صورت شبانه‌روزی نگهبان استخدام می‌کنند؛ که در قسمت نگهبانی لابی مستقر می‌شود و عبور و مرور افراد را کنترل می‌کند. این قسمت از دکوراسیون لابی شامل یک پیشخوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک‌تک افراد و واحدهای ساختمان است.

کانتر لابی

    2- نشیمن

قسمت نشیمن، محیطی از دکوراسیون لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل اداری  یا صندلی اداری و میزاداری ، شبیه اتاق‌ نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می‌یابد. در واقع طبق مقررات برج‌ها و مجتمع‌ها، شخصی که به عنوان مهمان وارد می‌شود، باید پس از ذکر نام خود و نام ساکن به نگهبان، مدت زمان کوتاهی را در لابی منتظر بماند تا پس از اجازه دادن فرد ساکن، وارد واحد مورد نظر شود و چه بسا که ملاقات‌های کوتاه افراد غریبه با ساکنین نیز در لابی‌ها انجام شود. طبیعتا نیاز به وجود لوازم دکوری برای انجام کارهایی که ذکر شد و همچنین بهره‌مندی مطلوب از فضا، شرایط ساختاری اصولی و ظاهری مطلوب ضروری است. در صورتی که تمام این موارد با اصول دکوراسیون و اساسی انجام شود، هم از لحاظ اقتصادی برای ساکنین به صرفه خواهد بود و هم فضا زیبا و دلپذیرتر خواهد شد.

کانتر لابی

طراحی سقف با گچ بری و قرنیز:

 یکی از مسایلی که در خرید کانتر پذیرش لابی باید به آن توجه زیادی شود، کف است. چون لابی محل عبور و مرور همه افراد ساکن و مراجعه‌کننده‌ هاست، محکم بودن کف از جمله ضروریات یک پوشش است. در میان همه کفپوش‌ها، سنگ بهترین انتخاب است. چون هم در مقابل ضربه‌هایی که از اسباب‌کشی و حمل بار ایجاد می‌شود، صدمه نمی‌بیند و هم به راحتی تمیز می‌شود. دکوراسیون لابی با مبلمان اداری لوکس زیباتر میشود 

کانتر لابی

نکته قابل توجه این که:

"در فضاهایی که وسعت آن‌ها زیاد است از سنگ سیاه استفاده نکنیم.چون اثر کفش افراد و غبارهای موجود در هوا همیشه لکه‌هایی را روی سطح سنگ ایجاد می‌کند و ظاهری کثیف پدید می‌آورد. دیگر این که از کفپوش‌هایی مثل فرش‌های ماشینی، گلیم و گبه و مانند این‌ها استفاده نکنیم. چون دائم در حال لیز خوردن و جابجا شدن می‌باشد ولی وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش‌ها قبل از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی مجتمع ضروری است".

کانتر لابی

اصول طراحی و دکوراسیون لابی:

امروزه تنوع در طراحی داخلی لابی بسیار زیاد است.با افزایش جمعیت مجتمع ها، برج ها و آپارتمان های مسکونی و اداری،  فضاهایی هستند که محل سکونت تعداد کثیری از مردم به شمار می روند.وسعت بسیار زیاد این ساختمان ها و رفت و آمد های بسیار آن موجب شده تا در طراحی معماری، در بدو ورود فضایی را با عنوان لابی در نظر بگیرند. این فضای عمومی مورد استفاده همه ساکنان ساختمان قرار می گیرد بنابراین باید نیازهای آنان را به خوبی برآورده کند.انتخاب فضا و در مقابل طراحی داخلی لابی بر اساس معماری از نکات کلیدی در حفظ و یکپارچگی فضا می باشد.امروز بچه های تحریریه " شرکت مبلمان اداری  آدینا " تصمیم دارند تا با شما خوانندگان صمیمی در مورد موضوع طراحی و دکوراسیون لابی مواردی را به اشتراک بگذارند.طراحی دکوراسیون لابی یکی از مهم ترین قسمت های طراحی است.

کانتر لابی

 میز لابی من :  

لابی را می توان نماینده کل ساختمان دانست و از همین رو طراحی آن باید به نحوی انجام شود که در خور ساختمان بوده و زیبایی آن را بیش تر جلوه دهد.در طراحی دکوراسیون لابی، اصولی به کار گرفته می شود که مبنای کار معماران و طراحان داخلی است.این اصول مهم ترین جنبه های طراحی دکوراسیون این فضا را در بر می گیرند و توجه به آن ها از اهمین زیادی برخوردار است.در این مطلب، اصول طراحی دکوراسیون لابی را با شما در میان خواهیم گذاشت و هر یک از موارد تاثیر گذار در نحوه ی دکوراسیون این فضا را به اختصار شرح خواهیم داد.

کانتر لابی

 اصول طراحی داخلی لابی بر اساس معماری فضا:

امروزه دکوراسیون داخلی به سمت و سویی حرکت کرده که روز به روز طراحی های جدیدی را می بینیم.مدرنیته بودن در دکوراسیون داخلی می تواند بر اساس چیدمان وسایل، طرح و رنگ و یا کل فضا باشد.طراحی مدرن لابی نیز از جمله طراحی های داخلی است که بایستی نکات ویژه ای را در آن رعایت تا هماهنگی در بین دکوراسیون و فضای داخلی شکل گیرد. حال این طراحی می تواند برای لابی هتل، بیمارستان، اداره و یا لابی آپارتمان باشد.نکته این است که باید متناسب با فضای کلی و فعالیتی که در آن فضا صورت می گیرد طراحی لابی را پیاده سازی کرد. 

کانتر لابی

ابعاد کانتر لابی :

در ادامه بهترین و متناسب ترین طراحی داخلی لابی را برای فضاهای مختلف شرح می دهیم.

طراحی داخلی لابی را از کجا شروع کنیم:

گام اول در طراحی داخلی مدرن رنگ است.یعنی فضایی را که مد نظر دارید به صورت منسجم و یک دست در نظر بگیرید.حال در ذهنتان تصور کنید چه ترکیب رنگ هایی متناسب با فضا است.در اینجا بهتر است که از ترکیب چند رنگ استفاده کنید.البته ترکیبی ملایم و زیبا را انتخاب کنید تا حد تعادل رعایت شود.نه آن قدر از رنگ های روشن استفاده کنید که فضا را خسته کننده کند و نه آن قدر از رنگ های تیره استفاده کنید که فضایی بی روح را به مخاطب القا کند.بعد از انتخاب رنگ فضا به راحتی می توانید بر اساس ترکیب رنگی که انتخاب کردید، چیدمان وسایل و رنگ های آن ها را نیز انتخاب کنید.معمولا مبلمان و یا میز و صندلی معمول ترین وسایلی هستند که در لابی بیشتر به چشم می آیند.رعایت نکات ریز و سلیقه به خرج دادن در آغاز کار می تواند نتایج مطلوب و طراحی زیبایی را از طراحی داخلی لابی به شما بدهد.

کانتر لابی

طراحی لابی هتل :

 زمانی که هتل های بزرگ و مدرن و شیک را برای طراحی لابی تصور کنید پس به طور معمول نمی توانید از طراحی لابی کلاسیک استفاده کنید.مدرنیته بودن و استفاده از وسایل لوکس در طراحی لابی برای این گونه هتل ها باید رعایت شود.یا به عنوان مثال طراحی لابی بیمارستان که باید کاملا متناسب با معماری داخلی انجام شود.مثلا اگر سقف بیمارستان بلند است و دارای ارتفاع زیادی است باید از وسایلی که این بلندی را بپوشاند استفاده کنید.اما در واقع جزء به جزء طراحی بسته به فضای کلی می باشد.متناسب بودن اجزاء و دکوراسیون داخلی لابی با معماری کلی مکانی که در نظر دارید از اصولی ترین نکات طراحی داخلی لابی می باشد.

کانتر لابی

تفکیک فضا

تفکیک فضا یکی از قسمت های مهم طراحی دکوراسیون لابی است.اگر لابی به قدری بزرگ باشد که بتوان آن را به چند بخش تقسیم کرد و هر قسمت را به منظور خاصی مورد استفاده قرار داد، باید آن را به گونه ای تفکیک کرد که ماهیت هر بخش به خوبی مشخص شود.لازمه ی چنین چیزی، تفکیک فضای اصولی و درست است. فضای لابی به بخش های مختلفی مثل ورودی، نشیمن، نگهبانی و قسمت های دیگر نیاز دارد که می توان با کمک طراحی داخلی و تفکیک فضای مناسب، هر بخش را مشخص کرد. برای تکفیک فضا می توان از دیوارهای جدا کننده، تغییر کفپوش و دیوارکوب، عناصر دکوراتیو و طراحی سقف کمک گرفت.


کانتر لابی

فضای نشیمن

فضای نشیمن، یکی از مهم ترین فضاهایی است که باید در طراحی دکوراسیون لابی، مد نظر قرار بگیرد.ورودی خانه شما باید میزبان و دعوت کننده باشد. لابی تنها یک فضای انتظار نیست بلکه مقدمه ای از مهمان نوازی و معماری خانه شماست.بخش نشیمن، فضایی در لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل یا صندلی و میز، شبیه اتاق‌ نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می‌یابد. از این فضا به عنوان محل انتظار میهمانان و یا جلسات کوتاه با میمانان غریبه است که ساکنان نمی خواهد وارد فضای خصوصی خانه شان شود.استفاده از چند وسیله تزئینی و نورپردازی مناسب به حس فضایی این مکان کمک می کند. 

کانتر لابی

حتما بخوانید : میز مدیریت آدینا

نوع مبلمان در فضای لابی

در انتخاب مبلمان اداری کلاسیک ، افراد انتخاب بسیار وسیعی دارند.امروزه ترکیبی از فلز، چوب، پارچه در مبلمان لابی ها کاربرد دارد. تنها باید افراد توجه داشته باشند چه افرادی در این مکان ها رفت و آمد می کنند و سپس اقدام به تهیه مبلمان راحتی و یا مدرن نمایند. آن چه در انتخاب مبلمان بسیار اهمیت دارد، جنس و رنگ پارچه می باشد چرا که در اداره ها بهترین جنس، پارچه های تیره هستند چرا که به سرعت کثیف نمی شوند و به سهولت قابل شستشو می باشند.

کانتر لابی

 نگهبانی

از آنجا که تعداد ساکنین آپارتمان ها و مجتمع‌ ها زیاد است بنابراین رفت ‌وآمدهای زیادی نیز در این فضا صورت می‌گیرد. برای حفظ امنیت ساکنین، به صورت شبانه‌روزی افرادی استخدام می شوند که در قسمت نگهبانی لابی مستقر شده و عبور و مرور افراد را کنترل کنند.طراحی چنین فضایی باید شاخص باشد تا در بدو ورود بتوان آن را تشخیص داد.این کار کمک می کند تا کسانی که برای کسب اطلاعات به نگهبان احتیاج دارند به راحتی بتوانند به او دسترسی داشته باشد. در عین حال مکان یابی این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این کار باعث می شود تا نگهبان به راحتی بر رفت آمدهای فضا مسلط باشد.یکی از مشکلاتی که بعضا در طراحی دکوراسیون لابی برخی از ساختمان ها به چشم می خورد، نبود محلی مشخص و تعیین شده برای نگهبان است.معمولا در چنین فضاهایی بعد از این که همه ی کارها پیش برده شد و به اتمام رسید، برای ایجاد یک فضای کوچک در گوشه ای از لابی اقدام می شود که به نگهبانی اختصاص دارد.  این روش در طراحی دکوراسیون لابی اصلا مناسب نیست و ممکن است ظاهر آن را تحت تاثیر منفی قرار دهد. بهتر است محل نگهبانی از ابتدا تعیین شده و طراحی فضای آن مثل دیگر بخش ها مد نظر قرار بگیرد.

کانتر لابی

 انتخاب کفپوش و دیوارپوش مناسب

کفپوش و دیوارپوش ها در ابتدای ورود افراد به لابی بیشترین تاثیر را بر آن ها خواهد داشت و اغلب برای دیوارها طرح های ساده که با کف و سایر وسایل در ارتباط می باشند، انتخاب و استفاده می شود.یکی از ایده های جالب در طراحی لابی ایجاد ارتباط بین طراحی دیوار و کف با فعالیت و حرفه مکان مورد نظر می باشد.در گذشته برای کف و دیوارها از انواع متریال های سنگی استفاده می شد که دارای فواید و معایب متعددی می باشند.از بارزترین فواید آن زیبایی و طبع خنک سنگ ها می باشد و از معایب آن می توان به جذب انواع آلودگی ها اشاره کرد زیرا روی سنگ جای کفش و گرد و غبار باقی می ماند.امروزه در طراحی داخلی لابی اداری از متریال پارکت برای دیوار و کف پوش ها استفاده می شود چرا که در مقایسه با سنگ کمتر کثیفی را نمایش می دهند و در نورپردازی به صورت ویژه جذب و منعکس کننده نور می باشند و همچنین به سهولت با یک دستمال خیس تمیز می شوند.

کانتر لابی

بیشتر بخوانید : انواع میز کنفرانس

 طراحی سقف لابی

طراحی سقف لابی به این برمی گردد که چه نوع سبکی را برای دکوراسیون آن مد نظر گرفته و اجرا کرده اید.فضاهای مدرن، بهتر است طراحی سقف ساده ای داشته باشند. به کارگیری تزیینات زیاد در طراحی این گونه سقف ها مناسب نیست و در تضاد با دکوراسیون قرار می گیرد.اگر دکوراسیون لابی به سبک کلاسیک انجام شده، می توان طراحی و تزیینات سقف را نیز در همین سو پیش برد. در این حالت می توان از لوسترهای بزرگ هم استفاده کرد. 


کانتر لابی

نورپردازی لابی

لابی هم مثل هر فضای دیگر، با وجود یک نورپردازی خوب، صرف‌نظر از موضوع روشنایی، جلوه زیبا و متفاوتی پیدا می‌کند.برای نورپردازی این محیط‌ ها با توجه به کاربردهای مختلفی که دارند، به دو نوع نورپردازی نیاز است، یکی نورپردازی فضای نشیمن و پیشخوان و دیگری نورپردازی دکوراتیو. برای نورپردازی فضای نشیمن می‌توانیم از لوسترهای آویزی یا سقفی، هالوژن ‌های توکار، لوسترها و چراغ‌ های دیوارکوب، آباژور و یا انواع چراغ‌ های رومیز و یا پایه بلند ایستاده، استفاده کرد و در شرایطی که دیوارکوب‌ ها و یا لوازم تزئینی دیگر در محیط وجود داشته باشد، نورپردازی آن‌ها، جلوه‌ای متفاوتی را به وجود می‌آورد. 

کانتر لابی

وسایل دکوراتیو

اگر زیبایی دکوراسیون لابی مد نظر باشد، نمی توان اهمیت حضور لوازم دکوری را در آن نادیده گرفت. لوازم دکوری به فضای لابی شکل و رنگ می دهند و ظاهر آن را شکیل و زیبا می سازند. نکته ای که در رابطه با انتخاب لوازم دکوری و به کار گرفتن آن ها در دکوراسیون لابی وجود دارد، این است که دکوراتیوها باید در تناسب شکل و سبک با دکور فضا باشند و ساز دیگری نزنند. در واقع، لوازم دکوری باید تکمیل کننده ی زیبایی فضای لابی و دکوراسیون آن باشند. اگر لابی کوچک است، بهتر است تعداد لوازم دکوری را محدود کنید.

کانتر لابی

 استفاده از گیاهان در لابی

اگر فضای لابی، راهروها و یا مکان‌های موجود تا آسانسور و پله، به هنگام روز از نور کافی برخوردار باشد، می‌توانیم از گیاهان طبیعی استفاده کنیم تا روحی تازه به محیط ببخشیم.

 بعضی از طراحان و معماران، طراحی لابی را به صورت فضایی نیمه باز انجام می دهند تا بتوانند با بهره گیری از نور طبیعی بر زیبایی فضای لابی بیفزایند. 

کانتر لابی

طراحی داخلی لابی و تاثیر آن در جذب مخاطب

زمانی که مراجعه کننده به هتل و یا شرکتی مراجعه می کند و می خواهد آنجا را برای اقامت یا انجام کاری انتخاب کند، لابی در واقع اولین فضایی است که مراجعه کننده با آن روبرو می شود.طراحی داخلی لابی می تواند در انتخاب او تاثیرگذار باشد و حس خوبی را به مخاطب القاء کند.در شرکتی که رفت و آمدها و جلسات زیاد باشند معمولا از لابی به عنوان مکانی برای پذیرایی استفاده می شود.فراهم کردن محیطی که آرامش اعضا و شرکت کنندگان در جلسه را تعیین کند در واقع به منزله ی رضایت از استقبال میزبان است.شاید در گام اول برآورد هزینه ها برای طراحی مدرن لابی به شکلی جذاب و زیبا به نظرتان زیاد باشد اما ارزش این را دارد که با استفاده از این روش و طراحی مدرن لابی، مخاطبان و مشتریان را جذب کنید.

کانتر لابی

 سخن آخر

در پایان لازم به ذکر می باشد، آن چه بیشتر از زیبایی در طراحی داخلی لابی اداری اهمیت دارد، میزان استحکام بنا می باشد.در واقع برخی از مراحل طراحی سبب افزایش و یا کاهش مقاومت بنا می شود.علاوه بر آن باید در چیدمان همواره نکات ایمنی و ارتباط بین وسایل و طرح های به کار رفته را در نظر داشت تا طراحی بی نقص و جذب کننده باشد.شرکت آدینا  تنها شرکت مبلمان در غرب تهران با سال ها تجربه در زمینه طراحی و دکوراسیون اداری تمام تلاش خود را می کند تا با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و متناسب با استاندارهای طبی و سلامت، فضایی را طراحی کند تا در محیط اداری خود لذت ببرید.

کانتر لابی

 لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید...

برای طراحی با کارشناسان مبلمان اداری آدینا تماس بگیرید.

 

                                                         آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما

لطفا با کارشناسان ما در بخش فروش با شماره های زیر در ارتباط باشید...

   02144620089                  02144620087                02144620086               09384993620  

 <<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما >>لطفا با کارشناسان بخش فروش ما با شماره 44620086در تماس باشید .