طراحی مبلمان اداری 

طراحی مبلمان اداری اولین بخش از فرآیندکسب رضایت مشتری است هرچقدردرزمان طراحی مبلمان اداری به نیازهاو خواسته های مشتریان دقیق تر رسیدگی شود درزمان تولیدو نصب مبلمان اداری کارراحتتر پیش خواهد رفت. اما مواردیکه در زمان طراحی یک محصول اداری بخصوص مبلمان اداری باید به آنها توجه ویژه داشت عبارتند از: رعایت استاندارد مبلمان اداری ، رعایت اصول ارگونومی بدن انسان وجای گیری آن درمبلمان اداری،رعایت راحتی کاربردرزمان کارواستفاده از مبلمان اداری ، همچنین در زمان طراحی باید به بحث چیدمان مبلمان اداری و پیاده سازی دکوراسیون اداری نیز توجه خاصی شود بعضی از محصولات اداری گرانقیمت و لوکس طراحی میشوند و دربعضی دیگر بحث مدرن بودن مبلمان اداری اولین اولویت در طراحی میباشد. طراح محصولات اداری باید با سبک مدرن و کلاسیک وویژگیهای آنها بخوبی آشنا باشد .همچنین با دانش نرم افزاری طراحی مبلمان اداری نظیر نرم افزارهای اتوکد . تری دی مکس و ویری و همچنین فتو شاپ آشنایی کامل داشته باشد.بکار گیری المانهای جانبی نظیر تابلوهای روی دیوار و یا گلدان های گل و گیاه نیز در زمان طراحی مبلمان اداری ، محیط را زیبا و شیک میکند.

طراحی دکوراسیون اداری نیز مانند تمام صنایع دیگر دارای استاندارد و اصول خاصی میباشد که با در نظر گرفتن آنها نتیجه کار خیلی بهتر میشود .ما در این مقاله البته نه تنها به بحث مبلمان اداری و دکوراسیون اداری بلکه به طراحی ساختمان اداری نیز پرداخته ایم پس در ادامه با آدینا همراه باشید :


در رابطه با تمام گزینه هایی که تا اینجا مطرح شد، در نظر گرفتن این نکته که آیا این موارد بر تمام سازمان به طور کل قابل اعمال است یا این که واحدهای مختلف میتوانند انتخاب های متفاوتی نیز داشته باشند دارای اهمیت است. به طور کلی سازمان ها، واحدهای کاری مشابه و هم گنی نیستند، بلکه ترکیبی از جریانها، افراد و فرهنگ های متفاوت هستند. به عنوان مثال یک دپارتمان بازاریابی با یک دپارتمان مهندسی تفاوت خواهد داشت. مساله این است که این تفاوت ها تا کجا میتوانند در ایده و مفهوم دفتر کار مطرح باشند.

یک مزیت اعمال کردن یک ایده و مفهوم مشابه در سرتاسر شرکت/سازمان، راحت بودن پذیرش آن است . به عنوان مثال اجرای یک محیط کار انعطاف پذیر،اگر بر تمام کارمندان یک شرکت از جمله مدیریت رده بالا اعمال شود، راحت تر مورد قبول واقع میشود. بعضی از متخصصین در این زمینه معتقدند شرکت اجرایش کنید و یا اصلا اجرایش نکنید : عیب رویکرد یک ایده برای همه این است که به آسانی به سمت متعصبانه و دگماتیک بودن متمایل میشود و تفاوت های موجود میان دپارتمان ها و یا واحدهای درون سازمان را بیش از اندازه بزرگ نمایی میکنند.


بیشتر بخوانید :بایگانی در ساختمان اداری 

مهم است که قبل از هر چیز، تعیین شود که کدام اصول و سیاست ها باید مورد نظر باشند و در چه جایی، حد مشخصی از انعطاف پذیری میتواند اجازه داده شود. با توجه به این که استاندارد سازی چیدمان و ظاهر یک دفتر کار ، ( به عنوان مثال، استاندارد ساختن ابعاد فضاهای و جانمایی پارتیشن ها ) سودمند است ، ولی باید در نظر داشت که نحوه استفاده از این فضاها ممکن است به سادگی به دپارتمان های دیگر واگذار شود . یک دپارتمان ممکن است از فضاهای کاری بسته برای ایجاد باجه های مطالعه استفاده کند. در حالی که دپارتمان دیگری احتمال دارد از همان فضاها جهت ساختن اتاقهای ملاقات کوچک مورد نیازش استفاده کند. و بنابراین با وجود این که مفهوم کلی و انعطاف پذیری حفظ شده است، دپارتمان های مستقل همچنان میتوانند بر طراحی محیط کارشان تاثیر بگذارند.

ملاحظات مرتبط

  • جقدر تفاوت در فرهنگ کار میان دپارتمان ها و یا واحدها وجود دارد؟
  • آثا اکثر فرآیندهای کاری درون سازمان، مشابه هستند که تفاوت های فاحشی وجود دارد؟
  • برای سازمان به طور کلی نشان دادن یک تصویر پایدار و مناسب چقدر دارای اهمیت است؟
  • چه نوع فرهنگ تصمیم گیری درون سازمان وجود دارد (متمرکز یا تمرکززدایی شده)؟

 

اعمال یک مفهموم فراگیر

مزایای

  • واضح تر و راحت تر جهت پذیرش
  • انعطاف پذیرتر و موثرتر از راه حل های وصله-پینه ای برای هر دپارتمان
  • عدم وجود مناطق خاکستری که مذاکره در مورد استثناهای این قاعده را مجاز میسازد.

معایب

  • خطر ایجاد دگماتیسم یا تعصب بیش از حد
  • خطر ایجاد پروسه های کاری خاص و خسته کننده که قابل مطابقت نیستند.

 

 

 

<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما >>لطفا با کارشناسان بخش فروش ما با شماره 44620086در تماس باشید .