طراحی مینیمالیستی چیست ؟ این طراحی چه ویژگیهایی دارد ؟ آیا طراحی مینیمالیستی را میتوان هم در دکوراسیون اداری و هم در دکوراسیون داخلی منزل بکار برد ؟ اگر پاسخ این سئوالات را میخواهید به شما پیشنهاد میکنم تا این مقاله مختصر را که توسط تیم تحریریه مبلمان اداری آدینا برای شما تهیه شده است را تا انتها مطالعه نمایید پس در ادامه با ما همراه باشید :با یکبار خرید از مبلمان اداری آدینا ،همراه همیشگی ما خواهید بود .

 

سبک مینیمالست چیست ؟

مطابق تعریف ویکی پدیا فارسی که میتوانید لینک آنرا اینحا ملاحظه نمایید :

https://fa.wikipedia.org/ wiki/مینیمالیسم

 

ساده‌گرایی یا مینیمالیسم (به انگلیسی: Minimalism)

یا کمینه‌گرایی یا هنر کمینه یا هنر موجز یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است. از نام‌های دیگر این جنبش abc art و هنر تحت‌اللفظی (literalist art) می‌باشد.

کمینه‌گرایی را می‌توان زاییده هنرمندان روس دورهٔ پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که ساختارگرا بودند و به خلاصه‌نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید» ش. تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۶۰ بر هنرمندان اروپا و آمریکا مانند مجموعه تابلوهای تماماً سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک‌رنگ ایو کلین، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذاشت و به نوع دیگری بر کارهای میناکاری روی مس رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک‌رنگ بود، تأثیر گذاشت.[۱]


مینیمالیسم در ایالات متحده به سرعت تبدیل به یک جنبش هنری تازه شد که بیشتر با خلق آثار سه بعدی (به جای دو بعدی) همراه بود. آثار حجمی ریچارد سرا مرحله‌ای سنتی از ساده‌گرایی در آمریکا بود و به کارهای دیوید اسمیت نزدیک بود. قطعات حجمی او حالتی پویا و ناپایدار داشتند. حجم‌هایی که برای فضای بیرون ساخت به ویژه «طاق نوسان» تأثیر حسی و روانی تهدید کننده‌ای داشت و برای مدت‌ها باعث بحث‌های فراوان شد.[۱]

لطفا برای دیدن محصولات مبلمان اداری آدینا بر روی عبارات زیر کلیک نمایید

1-میز اداری

2-میز کنفرانس

3-پارتیشن اداری دو جداره


بیشتر بخوانید :همه چیز درباره مبلمان اداری مدرن

جریان اصلی جنبش مینیمالیسم آمریکایی را می‌توان در آثار تونی اسمیت، دانالد جاد، کارل آندره، دان فلاوین، رابرت موریس، سول لوویت، جان مک کراکن دانست.[۱]

مینیمالیسم در شکل‌های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می‌شود. مینیمالیسم پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. مینیمالیست‌ها بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب‌بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می‌توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می‌توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.

آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می‌آمد و گاه زادهٔ شکل‌های هندسی ساده و مکرر بود. ساده‌گرایی نمونه‌ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگاست: Less is more (کمتر غنی‌تر است).

ویژگیهای سبک مینیمالیسم را بیشتر بشناسید :

سبک مینیمالیسم اصلا لوکس و تجملاتی به معنای متداول آن نیست ولی با اینحال در بسیاری از رشته های طراحی داخلی و دکوراسیون نفوذ کرده است . ساده گرایی یا همان مینیمالیستی یک مکتب هنری است که پایه مخلوقات و مصنوعات آن بر مبنای سادگی و بخصوص عاری از هرگونه پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی میباشد .سادگی آنها و بیان موضوعات آنها به فرمهای خاصی نظیر اشکال هندسی از مشخصه های این سبک میباشد .

در این سبک هنری  تمام عناصر زیادی و نامربوط با عملکرد و موضوع طراحی از طراحی حذف میگردند این حذف و کسر گرایی تا جایی جلو میرود که حذف بیشتر از آن موجب بهبود کیفی در فضای طراحی نگردد . بعنوان مثال یک بوفه پر از اسباب و اثاثیه را در نظر بگیرید که هرازگاهی باید تک تک وسایل آن را تمیز و مرتب نمایید . هرقدر  تعداد وسایل بیشتر داشته باشید باید وقت بیشتری را صرف تمیز کردن خانه کنید. حالا خانه سفیدی را تصور کنید با مبلمان کم؛ مسلما تمیز کردن این خانه راحت‌تر است و تمیزی خانه جلوه بیشتری دارد.  به عبارتی از ساده ترین و کم ترین عناصر  و اشکال برای ایجاد بیشترین تاثیر در طراحی استفاده می شود. سبک مینیمالیسم در نقاشی،گرافیک، مجسمه سازی، مبلمان و طراحی داخلی مطرح بوده است. در خانه ای  که سبک مینیمال در آن بکار برده شده است  تنها چند وسیله اساسی مانند نیمکت،  تعداد کمی مبل راحتی، یک آباژور و میز تلویزیون و در اتاق خواب هم تنها یک میز و تختخواب وجود دارد.  در چیدمان این سبک هیچ وسیله اضافه‌ای روی میز یا روی طبقه‌های بوفه قرارنباید قرار دهید. درواقع در این سبک همه سطوح به‌شدت خلوت هستند. هر چیز اضافی را از روی میز‌ باید برداشت حتی لازم نیست که روی میز پارچه‌ای بیندازید.

 حتما بخوانید : ۱۰ترفنددکوراسیون داخلی منزل برای چیدمان زیباترخانه

ویژگی های این سبک در معماری را می توان موارد زیر عنوان کرد:

 

بکارگیری نور طبیعی در دکوراسیون

وجود حفره در فضا از خصوصیات طراحی مینیمال می باشد.

حذف همه عناصری که در طراحی  ضروری نیستند

بکارگیری سطوح صاف و صیقل خورده در ساختمان

استفاده از مصالح طبیعی و فناوری مدرن در دکوراسیون

ساخت فضاهای نگهداری مخفی در ساختمان

ایجاد فضاهای بزرگ و باز در طراحی ساختمان با کمترین تعداد مبلمان و دکور ( فقط ضروریات در طراحی آورده می شوند(

در این سبک بیشر فلز و شیشه بعنوان مصالح اصلی ساختمان به کار می رود.

 

 برای مطالعه بیشتر :مبلمان اداری