چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

نزدیک به صفحه کلید بنشینید. صفحه کلید را کاملا در جلوی خود قرار داده و مطمئن شوید که کلید‌ها در روبروی بدن شما و در مرکز قرار دارد.

بسیاری از ما هر روز در ساعاتی طولانی پشت میز و کامپیوتر می‌نشینیم. دانستن این که چگونه باید پشت میز نشست می‌تواند تاثیر بسیاری در کاهش خستگی و سالم ماندن بدن ما داشته باشد. با  ما همراه باشید تا با نحوه نشستن صحیح در پشت کامپیوتر آشنا شوید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

نشستن طولانی مدت پشت میز کامپیوتر می‌تواند عوارض زیادی بر روی بدن داشته باشد. اگر با وضعیتی صحیح پشت میز ننشینیم ، با عوارضی چون دردِ پشت ، زانو درد ، گردن درد و سوزن‌ سوزن شدن دست‌ها و انگشتان روبرو خواهیم شد. در این‌جا شما را با چند نکته درباره حفظ ارگونومی صحیح و نشستن راحت درطول روز آشنا می‌کنیم. یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ نشان داد که در مقایسه با حالتی عمود ، یک زاویه ۱۳۵ درجه تاثیر بیشتری برای بهبود درد کمر و پشت دارد.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

۱_ در هنگام نشستن توجه کنید که کمر و نشیمن‌گاه خود را تا جای ممکن به صندلی بچسبانید. ارتفاع صندلی اداری را طوری تنظیم کنید که پاهایتان صاف بر روی زمین قرار گیرد و به همین‌ ترتیب هر دو زانو هم‌ سطح و صاف خواهند بود ، می‌توانید زانو‌ها را کمی پایین‌ تر از نشیمن‌گاه خود نگاه دارید. تکیه‌گاه صندلی خود را با یک زاویه ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. توجه داشته ‌باشید که پشت شما در قسمت بالا و پایین به پشت صندلی تکیه داده باشد. اگر نیاز است می‌توانید از تکیه‌گاه‌های طبی یا بالشتی کوچک استفاده کنید. اگر صندلی شما دارای امکان تغییر زاویه تکیه‌گاه با میزان فشار شما است، از این قابلیت برای تغییر دادن مرتب حالت خود استفاده کنید. دسته‌های صندلی را به شکلی تنظیم کنید که شانه‌هایتان در حالتی راحت قرار گیرد و اگر فکر می‌کنید این دسته‌ها دست و پای شما را در حین کار می‌بندد، آن‌ها را از صندلی جدا کنید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

 ۲_ نزدیک به صفحه کلید بنشینید.

صفحه کلید را کاملا در جلوی خود قرار داده و مطمئن شوید که کلید‌ها در روبروی بدن شما و در مرکز قرار دارد.
چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

۳_ ارتفاع صفحه کلید را تنظیم کنید

 به‌طوری که شانه‌هایتان در حالتی راحت باشند و آرنج‌ها در حالتی کمی‌ باز قرار بگیرند. مچ و خود دست هم باید مستقیم باشند.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

 ۴_ شیب صفحه کلید را براساس وضعیت خود تنظیم کنید.

می‌توانید برای انجام این کار از پایه‌های صفحه کلید استفاده کنید. اگر به حالت عمودی یا رو به جلو نشسته‌اید ، صفحه کلید را طوری تنظیم کنید که نسبت به بدن شما شیب کاملی داشته باشد ، ولی اگر به صندلی تکیه بیشتری می‌دهید ، زاویه صفحه کلید را با شیب بسیار کمی تنظیم کنید تا مچ دستتان در حالت صاف باقی بماند.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟ ۵_ از استراحت‌دهنده‌های مچ دست استفاده کنید.

 این‌کار به شما کمک می‌کند که حالت طبیعی دست خود را حفظ کرده و  این وسیله در سطوح سخت به عنوان یک پد برای دست شما عمل می‌کند. این وسیله تنها برای استراحت کف دست و زمانی که در حال تایپ کردن نیستید ، قابل استفاده است. موس را تا جای ممکن نزدیک به صفحه کلید قرار دهید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟


حتما بخوانید: صندلی کارمندی راحت
 

۶_ مانیتور را در فاصله مناسبی قرار دهید.

مانیتور یا اسنادی که می‌خواهید به آن‌ها نگاه کنید را طوری قرار دهید که گردن در حالتی طبیعی و راحت قرار بگیرد. مانیتور را دقیقا در روبروی خود و بالاتر از صفحه کلید قرار دهید. قسمت بالای مانیتور باید حدود۲/۳  بالاتر از سطح چشم در حالت نشسته باشد. اگر از عینک دو‌کانونی استفاده می‌کنید ، مانیتور را تا یک سطح خواندن راحت پایین بیاورید. حداقل به اندازه یک طول بازو از مانیتور فاصله بگیرید و فاصله را برای دید خود تنظیم کنید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

۷_ اگر می‌خواهید از روی یک متن تایپ کنید ، بهتر است که از یک پایه برای صفحات متن استفاده کرده و آن را دقیقا در جلوی خود قرار دهید.

 اگر جایی کافی برای قرار دادن آن‌ها وجود نداشت ، از یک نگهدارنده صفحات که در کنار مانیتور قرار گرفته است ، استفاده کنید. با قراردادن صحیح صفحه نمایش در جایی مناسب ، می‌توانید هر نور اضافه‌ای را حذف کنید. 

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

شما باید به طور مستقیم به مانیتور نگاه کنید ولی معمولا نگاهی رو به پایین به صفحه نمایش دارید چرا که آن را به درستی تنظیم نکرده‌اید. اگر نیاز است ، از پرده و نورگیر استفاده کنید. زاویه عمودی صفحه نمایش را تنظیم کرده و آن را به شکلی قرار دهید که نور‌های سقف بر روی برخورد نکرده و دید شما را با مشکل روبرو نکند.
تلفن را در محلی قرار دهید که به راحتی به آن دستیابی داشته باشید. می‌توانید از هدست یا حالت بلندگوی تلفن استفاده کنید تا راحت‌تر باشید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

۸_ یک طبقه جداگانه و چرخ‌دار مخصوص صفحه‌کلید ، فضایی مطلوب را برای دیگر وسایل فراهم می‌کند.

در هر صورت این سینی باید موس را در کنار صفحه کلید بگنجاند. این طبقه باید امکان تنظیم ارتفاع و شیب صفحه‌ کلید را هم داشته باشد و نباید شما را از دیگر وسایل مورد نیاز مثل تلفن دور نگه دارد.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

اگر قسمت صفحه کلید میز شما به طور کامل قابل تنظیم نیست ، شاید بهتر باشد که ارتفاع صندلی و کامپیوتر خود را تنظیم کنید. شما همچنین می‌توانید از یک کوسن بر روی صندلی استفاده کنید تا در ارتفاع و حالتی مناسب قرار بگیرید. اگر پاهایتان آویزان می‌ماند ، حتما از یک استراحت‌ دهنده پا استفاده کنید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟

 ۹_ هر روز استراحت‌هایی کوتاه در بین ساعت‌های کاری خود داشته باشید تا از فشار عضلانی موجود بر روی بدن خود بکاهید.

 مطالعات نشان می‌دهد که نشستن دائم می‌تواند برای سلامتی بسیار مضر باشد. بهتر است از پشت میز بلند شوید و چند دقیقه‌ای در اطراف قدم بزنید ، بایستید و حرکات کششی انجام دهید. هرچیزی که بتواند روند یکنواخت نشستن شما در پشت میز را تغییر دهد برای سلامت بدن شما مفید است.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟ ۱۰_ دست‌های خود را با فشار دادن بالای انگشتان خود و حرکت‌های مقاومتی به سمت عقب ، ورزش دهید.

این حرکت را حداقل پانزده بار برای هر دست و شش‌بار در هر روز انجام دهید. این حرکت ساده می‌تواند از به وجود آمدن مشکلات تونل کارپال انگشتان در آینده جلوگیری کند. حتی اگر در حال حاضر مشکلی ندارید ، با چند تمرین و ورزش ساده می‌توانید از درد‌ های بسیاری در آینده جلوگیری کنید.

چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟ 

<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما >>

لطفا با کارشناسان بخش فروش شرکت مبلمان اداری آدینا  با شماره 44620086در تماس باشید .

منبع: چگونه پشت میز کامپیو‌تر بنشینیم؟|مبلمان اداری آدینا