ارگونومی در محیط کار اداری با مبلمان اداری استاندارد

ارگونومی در محیط کار اداری با مبلمان اداری استاندارد

 

ارگونومی چیست؟

واژه ارگونومی یک لغت یونانی است که به معنای کار و قاعده و قانون می باشد در واقع رابطه انسان با کار را بررسی می کند. در تعریفی می توان گفت که هدف ارگونومی افزایش و بهبود ایمنی بهداشت، سلامتی، راحتی وکارایی انسان است.

اهداف ارگونومی:

  1. 1- راحتی و رضایت
  2. 2- بهره وری
  3. 3-سلامت

محیط کار عاملی مهم است که در کارایی کارکنان تأثیر مستقیم دارد. با توجه به اینکه اکثریت محیطهای کاری اصول اولیه ارگونومی را رعایت نمی نمایند، این عدم توجه به اصول اولیه مسبب ایجاد ریسک فاکتورهای ارگونومی وسبب بروز مشکلاتی برای کارکنان می گردد و همچنین سلامتی کارکنان را نیز به خطر می اندازد.

ارگونومی در صندلی اداری:

نوع صندلی مورد استفاده و طراحی آن نقش بسیار مهم در جلوگیری از خستگی و بروز ناراحتی های اسکلتی عضلانی دارد یک صندلی خوب زمانی می تواند نقش خود را خوب ایفا کند که بتواند حالت انحنای قوس کمر را در هنگام نشستن حفظ بنماید و همچنین در محیط کار فرد بتواند دسترسی به صندلی متناسب با نوع کار داشته باشد. برای مثال اگر نوع کار نیازمند استفاده از حالت ایستاده و نشسته توأم با هم باشد، باید ارتفاع صندلی طوری باشد که فرد بتواند در هر شرایطی از آن استفاده نماید.

عوامل تأثیر گذار بر ایجاد مشکلات اسکلتی و عضلانی:

رفتارهای فردی در نحوه نشستن فرد می تواند یکی از علتهایی باشد که باعث ایجاد کمر درد شود به خصوص در بین افرادی که مبتلا به کمردردهای مزمن می باشند استفاده از این وضعیت نا مناسب بدن سبب تشدید درد می گردد و این مسئله نشاندهنده این است که نحوه نشستن افراد حائز اهمیت می باشد.

عدم استفاده از پشتی مناسب:

اکثر دردها و فرسایش های داخلی مهره ای و فشار بر روی دیسک در زمانی پیش می آید که فرد نشسته باشد و از پشتی استفاده ننماید، مهره ها پهن می شوند. برای جلوگیری از این امر پیشنهاد گردیده از پشتی هایی استفاده گردد که دارای زاویه 105-95 نسبت به سطح افق باشد و حالت قوس کمر حفظ شود.

ارگونومی در میزهای اداری:

عمق میز و فضای داخل میز اهمیت زیادی در راحت بودن پا برای انجام یکسری حرکات دارد، بایستی پا به اندازه کافی فضای آزاد در زیر میز داشته باشد.

چنانچه ارتفاع میز بالاتر از ارتفاع آرنج باشد باعث بالا بردن شانه و دست می شود و این امرسبب خستگی و درد در ناحیه شانه می گردد. برای انجام هر کاری با توجه به نوع فعالیت و مشخصات آنتروپومتری شاغلین، می بایست میز مناسب قابل تنظیم طراحی گردد و اگر این میسر نگردد می توان از صندلی قابل تنظیم ارگونومیک استفاده کرد.

شرکت تجهیز دفتر یکتا ، ارائه دهنده انواع میز اداری ، پارتیشن اداری ،مبلمان و تجهیزات اداری ، با استفاده از ماشین آلات پیشرفته و مدرن توانسته تا در این صنعت یک برند معتبر و یکی از بهترین فروشندگان مبلمان اداری در تهران و ایران باشد . انواع مبلمان اداری مدرن را با طراحی های لوکس و خاص از ما بخواهید .02144620086

همچنین بخوانید...

03 تير 1400 روابط عمومی گستره خدمات آدینا

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
درباره‌ی نویسنده
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.