در این مقاله سعی دارم مواردیکه باید در زمان طراحی یک ساختمان اداری به آنها توجه ویژه شود را بصورت خلاصه و فهرست وار با شما در میان بگذارم.

1.هدف از ایجاد ساختمان اداری

اصلی ترین هدف از ساخت یک ساختمان اداری ، در اختیار قراردادن فضای مناسب برای کاربران مستقر جهت انجام وظایف روزانه و همچنین فضای کافی و خوشایند برای ارباب رجوع و مشتریان میباشد البته با در نظرگرفتن هزینه اقتصادی و کسب بیشترین رضایت. البته در کنار این هدف اصلی اهداف دیگری نیز میتواند در پس ساخت و طراحی یک مجموعه اداری نهفته باشد نظیر انتقال یک پیام فرهنگی به بازدیدکنندگان و کارمندان یا شناساندن هدف سازمان یا هویت برند به تماشاگران مجموعه.

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

2. افزایش کارایی

یقینا دستیابی به این هدف به این آسانی ها میسر نمیباشد ، شاید بهتر باشد بجای کلمه کارایی از کلمه بهره وری استفاده کنیم این واژه بنوعی به سازگاری بین هزینه های مربوز به فضای کار و تاثیر آن بر عملکرد ایشان اشاره میکند. هر چقدر هزینه کمتری انجام شود و در قبال آن کارایی افراد بالاتر شود یعنی به بهره وری بالاتری دست یافته ایم. البته متاسفانه گاهی اوقات پوشش کار با کمترین هزینه خود بنوعی به یک هدف تبدیل میشود و کیفیت را بشدت متاثر میکند. در هرصورت برای ایجاد دفتر کار یک استانداردهای مشخصی وجود دارد که نباید بهیچ عنوان فدای کم کردن هزینه ها شوند نظیر تهویه مطبوع ، آرامش بصری ، کیفیت هوا ، آگوستیک و کنترل صدا و...

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

بیشتر بخوانید: مبلمان اداری کلاسیک

3.کاهش هزینه ها

همیشه استقرار کارمندان در سازمان یک موضوع هزینه زاست و این مسئله باید بدرستی مدیریت شود امروزه با استفاده از تجهیزات هوشمند در ساختمانها سعی در حداقل نگه داشتن هزینه هایی نظیر مصرف آب ، برق و گاز و... میشوند. باید بدانیم که معمولا تمام ایستگاههای کاری یک ساختمان اداری پر نیستند و در بهترین حالت درصد اوقات تمام ایستگاهها میتوانند تکمیل و مملو از افراد باشند و مدیریت بهینه مصرف انرژی مورد قابل تاملی میباشد البته باید بدانید که هزینه اداره یک ساختمان اداری حداقل تا 20درصد کل هزینه های جاری را پوشش میدهد که در مقایسه با هزینه کارمندان به نسبت پایینتر است. این بدان معناست که استفاده بهینه از فضا مهم است اما مهمتر از آن ، خلق محیطی است که افراد در آن میتوانند به شکل کار آمدی فعالیت کنند.

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

4.افزایش انعطاف

همانطور که سازمانهای اداری باید بصورت یک موجود زنده در برخورد با تغییرات و فرآیندها سازگار باشند و خود را انطباق دهند یک محیط کار نیز باید از قابلیت انعطاف لازم برخوردار باشد که البته این مسئله موضوع بالا را نیز محقق میکند یعنی بحث مدیریت هزینه ها ، ساختمانهای اداری باید بتوانند بدون کوچکترین اخلالی در کار پرسنل ، براحتی تغییر کنند. نظیر تقسیم به جاهای کوچکتر یا تبدیل به یک مکان بزرگتر.

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

حتما بخوانید: مبلمان اداری لوکس

5.تشویق به ارتباط

ارتباط و تعامل بین کارمندان در دنیای امروزیکی از اساسی ترین اهداف مدیریت میباشد که علاوه بر ضمانت بقای سازمان عامل موفقیت نیز محسوب میگردد. میل به چیدمان دفتر کار باز با شکستن مرزهای فیزیکی و نمادین بیانگر تشویق به ارتباط پرسنل است. استفاده از پارتیشن های اداری شفاف و ساختن نقاط مشترک برای مشورت گیری و جلسات کاری نیز از ایده های عالی برای تشویق به تعامل کارکنان میباشد.

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری

6.پشتیبانی از فرهنگ سازمانی

تغییر فرهنگ سازمانی و ایجاد فرهنگ کاری مشخص در هرسازمان یکی از وظایف اصلی مدیریت ارشد میباشد ، که البته با توجه به پیچیدگی مقوله فرهنگ این یک کار بسیار دشوار و پیچیده میباشد. طراحی محیط اداری میتواند یکی از ابزار استقرار فرهنگ سازمانی باشد. در سازمانی که فرهنگ احترام به مشتری در آن حاکم است حتما فضایی که در اداره برای ارباب رجوع دیده میشود چه از لحاظ مبلمان اداری و چه از لحاظ دکوراسیون اداری باید ویژه باشد.

تاملی در باب طراحی و ساخت یک ساختمان اداری


<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما>>

لطفا با کارشناسان بخش فروش ما با شماره 44620086 در تماس باشید.