مبلمان اداری کاربردی چیست ؟

مبلمان اداری چیست؟ مبلمان اداری و مفهوم آن؟ مبلمان اداری شامل چه چیزهایی میشود؟ office furnitureیعنی چه؟ همه این سئوالات را ما در این مقاله مبلمان اداری پاسخ داده ایم.

مبلمان اداری کاربردیمبلمان اداری کاربردی

مبل اداری

مبلمان اداری (مبل اداری) به گروهی از اثاث و وسایل نشستن و لوازم کار اطلاق می شود که اصولا در محیط های کاری استفاده می شوند. همچنین با نگاهی به دور و برتان می توانید نمونه هایی از مبل اداری را در منزل خود بیابید. صندلی و میز تحریر ، میز مطالعه ، کتابخانه اداری ، صندلی اداری ، میز کامپیوتر و ... از انواع مبلمان اداری هستند که در منزل استفاده می شوند.

مبلمان اداری کاربردی

دکوراسیون دفتر کار

از دیگر انواع مبلمان اداری که در مکان هایی همچون بیمارستان ، رستوران ، آژانس ، فرودگاه ، ترمینال ، موسسات آموزشی ، ادارات دولتی ، شرکت های خصوصی ، دفاتر کار و ... استفاده می شوند ، می توان لوازمی همچون صندلی مدیریتی ، میز مدیریتی ، صندلی کارمندی ، میز کارمندی ، صندلی کارشناسی ، میز کارشناسی ، میز کانتر مبلمان انتظار ، قفسه های بایگانی ، کمد های فلزی و چوبی ، فایل های اداری ، صندلی کنفرانس ، میز کنفرانس و ... را نام برد.

مبلمان اداری کاربردی

مبلمان اداری مدرن 

در طراحی و انتخاب مبلمان اداری باید دقت ورزید. آگاهی در رابطه با انتخاب مبلمان اداری و تجهیزات اداری ، برای خریدی مطمئن مناسب با دفتر کار خصوصا برای مدیران ضروری می باشد. مبلمان اداری به عنوان یک عامل حیاتی محیط کسب و کار سازمانی محسوب می شود و به سازمان رسمیت و زیبایی می‫بخشد. استفاده از مبلمان اداری شیک و در عین حالت راحت برای ایجاد محیطی با ظاهر زیبا هم در روحیه کارمندان مجموعه و هم در جذب مشتری تاثیر به سزایی دارد.

 مبلمان اداری کاربردی

چقدر با محصولات اداری سر و کار دارید ؟

ساعت هایی که پشت کامپیوتر خانه یا محل کارتان نشسته اید ، در مطب پزشک روی مبل انتظار لمیده اید ، برای بدرقه یا پیشواز  مسافری در فرودگاه منتظر مانده اید ، به دنبال پوشه ی خاصی در فایل یا کمد گشته اید ، برای نوشتن متنی پشت میز تحریر نشسته اید ، در رستوران مشغول میل کردن غذا بوده اید و یا در کافه چای نوشیده اید ، روبروی باجه ی بانک نشسته اید ، در دانشگاه روی صندلی نشسته اید ، در مدرسه روی نیمکت نشسته اید و باز هم ساعت هایی از این دست همه و همه را با مبلمان اداری سر و کار داشته اید. اگر راحت بوده اید که باید خوشحال باشیم که آن محصولات از روی اصول ارگونومی ساخته شده و اگر ناراحت و خسته شده اید متاسفانه کیفیتشان خوب نبوده.

 مبلمان اداری کاربردی

مبل اداری با کیفیت را چطور می شود تشخیص داد؟

زیاد شدن حجم اطلاعات مکتوب در حوزه مبلمان اداری ، و بخصوص در وب سایت های اینترنتی این حوزه ، باعث شده تا اکثر ما با لغاتی مانند ارگونومی و طراحی ارگونومیک آشنا باشیم. اما بیشتر اطلاعات غیر متخصصان در این زمینه در حد آشنایی است. چراکه اشراف به این مطالب ، تخصص ویژه ای در چند رشته علمی می طلبد و در عین حال برای اجرایشان نیز متخصصانی باید همت بگمارند. پس چگونه می توانید مبلمان اداری با کیفیتی را خریداری کنید؟

 مبلمان اداری کاربردی

دیدگاههای مختلف

از دیدگاه متخصصین مختلف ، تعاریف گوناگونی برای محصولات و فرآورده‌های چوبی عنوان شده است. بخصوص در شاخه مبلمان ، نقطه نظرات کارشناسان معماری داخلی ، طراحان ، دکوراتورها و نیز تولیدکنندگان مبلمان متفاوت و حائز اهمیت است.

مبلمان اداری کاربردی

آنچه که مسلم و قطعی است ، تاکنون هیچگونه دسته بندی و تعریف در قالب تحقیق و جمع آوری دیدگاه‌های مختلف به طور جامع برای صنایع چوب و مبلمان وجود ندارد. لذا با توجه به ضرورت فعلی صنعت مبلمان ایران جهت بررسی و تدوین استراتژی‌های مختلف ، نیاز است که این دسته بندی انجام پذیرد.

مبلمان اداری کاربردی

شایان توجه است که تعاریف و دسته بندی ذیل صرفاً از دیدگاه صنعت چوب می‌باشد ، چرا که طراحان داخلی کلیه لوازم مورد نیاز داخل ساختمان اعم از شیشه‌ای ، سفالی ، فلزی ، پلاستیکی ، پارچه‌ای و غیره که کلیه تجهیزات و دکوراسیون داخل ساختمان مانند لوسترها ، مجسمه‌ها ، تزیینات ، گلدان و غیره را در برمی‌گیرد ، مبلمان و دکوراسیون داخلی می‌نامند ، یا انواع چراغ ، تابلو ، نیمکت ، ایستگاه و غیره را بعنوان جزیی از مبلمان شهری به شمار می‌آورند. ولی همانطور که اشاره شد ، تعاریف جنگل به ترتیب ذیل خواهد بود:

مبلمان اداری کاربردی

الف- رسته مواد خام

محصولات این رسته از اجزای نامبرده درختان گرفته شده و به سه شکل عمده 1- الوار 2- روکش 3- خرده چوب در می‌آیند.

مبلمان اداری کاربردی

ب- رسته مواد اولیه خام

خطوط تولید دیگری محصولات رسته اول را به محصولات جزء‌تر تبدیل می‌نمایند شامل محصولاتی مانند: الوارها و روکش‌های ضخیم و نازک ، پوشال ، خرده چوب ، فیبر و غیره می‌باشند.

مبلمان اداری کاربردی

ج- رسته مواد اولیه

تنوع محصولات ، عملیات و فرآیندهای تولید در صنعت چوب ما را ملزم به تشیکل این رسته بعنوان مواد اولیه صنایع مبلمان نموده است. محصولات این رسته انواع تخته و چوب آلات ، انواع روکش‌های کاغذی و انواع صفحات یا اوراق فشرده می‌باشد. بطور مثال: تخته چند لایی ، M.D.F ، تخته خرده چوب (نئوپان) ، تخته بلوک برد ، تخته سیمان ، چوب پلاستیک ، L.V.L , O.S.B و روکش‌هایی چون H.P.L , C.P.L و غیره در این رسته گنجانده می‌شود.

مبلمان اداری کاربردی

د- رسته محصولات بینابینی

صنایع و خطوط تولیدی در این صنعت وجود دارند که جهت بالا بردن مقاومت‌ها ، زیبایی ، ایجاد طرح و غیره.

محصولات رسته سوم ، عملیاتی بهبود دهنده را انجام می‌دهند که این صنایع واسطه‌ای را محصولات بینابینی می‌نامیم. در حقیقت اینکه با اینکه خود از صنایع بالادستی مواد اولیه تهیه می‌شوند ، ولی محصولات آنها برای مبلمان ، مواد اولیه تلقی می‌گردند.

مبلمان اداری کاربردی

از محصولات بینابینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروفیل‌های روکش‌دار ، صفحات کابینت لبه گرد ، صفحات روکش شده ملامینه ، صفحات رنگ یا چاپ شده ، قطعات وکیوم شده و ... .

مبلمان اداری کاربردی

ه- رسته محصولات نهایی

کلیه فرآورده‌ها ، مصنوعات و محصولات برگرفته از چوب که در زندگی بشر وجود دارند ، در این رسته گنجانده می‌شوند. با توجه به تنوع محصولات ، این گروه را می‌توان به سه شاخه اصلی تقسیم نمود:

1- شاخه سازه‌های چوبی شامل: ساختمانهای چوبی ، پل ، اسکله ، برج‌های خنک کننده ، تیرهای مخابراتی و غیره.

مبلمان اداری کاربردی

2- شاخه مبلمان شامل: مبلمان مسکونی ، مبلمان اداری و مبلمان خاص

3- شاخه ملزومات چوبی شامل: تجهیزات ورزشی ، لوازم موسیقی ، لوازم تحریر و آموزشی ، کبریت ، صنایع دستی ، اسباب بازی ، قطعات خودرو ، تجهیزات ارتوپدی ، پزشکی و غیره.

دسته بندی مبلمان

مبلمان اداری کاربردی

مبلمان چوبی را براساس مکانی و پس از آن به زیر شاخه‌هایی براساس زمانی تقسیم می‌نماییم.

1- مبلمان مسکونی

1-1- مبلمان مسکونی مدرن، شامل: صفحه‌ای و رویه‌کوبی

مبلمان اداری کاربردی

1-2- مبلمان مسکونی کلاسیک

2- سبک

2-1- مبلمان اداری مدرن، شامل صفحه‌ای و رویه‌کوبی

2-2- مبلمان اداری کلاسیک

مبلمان اداری کاربردی

3- مبلمان خاص

این نوع مبلمان نیز می‌تواند بصورت مدرن بصورت مدرن و کلاسیک طراحی و ساخته شود.

1-1-1- مبلمان مسکونی مدرن صفحه‌ای

به کلیه مبلمانی که در محل زندگی مصرف می‌شوند و از انواع پانل (اوراق فشرده) مانند:

مبلمان اداری کاربردی

نئوپان ، M.D.F ، چندلایی ، فیبر و غیره بصورت روکش شده ، رنگ شده ساخته می‌شود ، اطلاق می‌گردد. این شاخه به زیرشاخه‌های:

الف- نشیمن ، مثل: مبلمان لوازم صوتی و تصویری ، جالباسی ، جاکفشی

مبلمان اداری کاربردی

ب- اتاق خواب ، مثل: سرویس خواب نوزاد ، نوجوان ، بزرگسال ، کمد ، دراور

ج- آشپزخانه و بهداشتی، مثل: انواع کابینت ، کمد سرویس بهداشتی و غیره تقسیم می‌شوند.

مبلمان اداری کاربردی

 1-1-2- مبلمان مسکونی مدرن رویه‌‌کوبی

این گروه کلیه مبلمان نشیمن ، پذیرایی ، ناهارخوری را شامل می‌شود که از سبک و طرح مدرن استفاده کرده و عمدتاً از انواع فوم ، اسفنج ، پارچه با اسکلت‌های چوبی ، فلزی و غیره تولید می‌شوند. بطور مثال: کاناپه‌های معمولی یا تخت خوابشو ، راحتی ، پارچه‌ای چوب نما و غیره.

مبلمان اداری کاربردی

2-1-2- مبلمان مسکونی کلاسیک

محصولات این گروه تماماً از چوب ماسیو (توپر) ، روکش‌های طبیعی با پوشش رنگ ، تولید شده و چون از سبک‌های قدیمی استفاه شده ، آنها را کلاسیک می‌نامند. در تولید این محصولات می‌توان از صنایع دستی و مستظرفه چوب مانند: خاتم کاری ، منبت ، معرق ، گره چینی یا انواع رنگ مانند پتینه ، لندن کاری و غیره استفاده نمود.

مبلمان اداری کاربردی

مبلمان مسکونی کلاسیک فضاهایی چون اتاق مطالعه ، نشیمن ، پذیرایی ، ناهارخوری ، خواب ، حتی آشپزخانه و سرویس بهداشتی را پوشش می‌دهد. انواع مبل (که اصطلاحاً در ایران مبل استیل یا نیمه استیل نامیده می‌شود) ، میز و صندلی ناهارخوری ، بوفه ، ویترین ، کنسول ، میزهای جلومبل و عسلی ، شومینه ، کتابخانه ، میز تحریر ، انواع میز و صندلی سبک کلاسیک در این گروه قرار می‌گیرند.

مبلمان اداری کاربردی

2-1-1- مبلمان اداری مدرن صفحه‌ای

به کلیه مبلمانی که در محیط کار استفاده می‌شوند و از انواع اوراق فشرده چوبی (پانل) تولید می‌گردند ، اطلاق می‌شوند و محصولاتی چون مبلمان مدیریت ، پرسنلی ، کنفرانس ، فایلینگ ، کتابخانه ، کامپیوتر و غیره را شامل می‌شود.

مبلمان اداری کاربردی

2-1-2- مبلمان اداری مدرن رویه‌کوبی

شامل مبل‌های پارچه‌ای چرمی اداری ، صندلی‌های اداری (فلزی ، چوبی رویه‌کوبی شده) ، مبلمان لابی و انتظار و غیره.

مبلمان اداری کاربردی

2-2- مبلمان اداری کلاسیک

شامل انواع مبلمان مورد مصرف در محیط کار ، ساخته شده از چوب ماسیو با سبک کلاسیک ، قابل استفاده برای مدیریت ، پرسنلی ، کنفرانس ، کتابخانه ، تحریر و غیره.

مبلمان اداری کاربردیمبلمان اداری کاربردی

3- مبلمان خاص

اطلاق کلمه خاص برای اینگونه مبلمان از اینروست که عمدتاً در فضاهای غیرمسکونی و غیراداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا در بخش‌های ساختمانی (صرفنظر از کاربرد ساختمان که مسکونی است یا اداری) بکار می‌روند ، در واقع کلیه این محصولات چوبی به ساختمان نصب می‌گردند.

مبلمان اداری کاربردی

بطور مثال: در ، پنجره ، دیوار کوب یا پارکت به ساختمان نصب گردیده و عمدتاً به کاربرد مسکونی یا اداری بودن ساختمان ارتباط مستقیم نخواهد داشت.

این گروه نیز مانند دو گروه قبلی می‌توانند از نظر طراحی و تولید بصورت مدرن یا کلاسیک باشند. مهمترین شاخه‌های این نوع مبلمان را به شرح ذیل می‌توان نام برد:

مبلمان اداری کاربردی

1-3- ساختمانی (قابل نصب بر ساختمان):

در ، پنجره ، پارکت ، دیوارکوب ، پلکان چوبی ، آرک ، پوشش سقف ، دیوار کاذب (آکوستیک) ، سقف کاذب ، ستون ، قرنیز ، کفپوش ، سونا و پارتیشن.

مبلمان اداری کاربردی

2-3- هتل:

هر چند مبلمان ، تلفیقی از مبلمان مسکونی و اداری است ، ولی بدلیل کاربرد خاص، آن را در این رسته در نظر می‌گیریم.

مبلمان اداری کاربردی

3-3- آمفی تئاتر و سالن‌های کفنرانس:

سبک ، نحوه ساخت ، نصب و کاربرد آکوستیک و غیره باعث شده که مبلمان این فضاها نیز جدا گردند.

مبلمان اداری کاربردی

4-3- آموزشی:

مبلمان آموزشی نیز که کاربرد خاص و تخصصی دارد ، شامل: میز ، نیمکت ، صندلی ، تخته‌های نوشتاری و تجهیزات می‌باشد.

مبلمان اداری کاربردی

5-3- شهری:

مبلمان شهری ، شامل: تجهیزات چوبی پارک‌ها ، خیابان‌ها و بطور کلی مبلمان فضای بیرون (out door) می‌باشد که می‌توان به انواع گلدان ، اسباب تفریح ، نیمکت ، کفپوش پیاده‌رو و غیره اشاره نمود.

مبلمان اداری کاربردی

6-3- ترابری:

شامل انواع مبلمان مورد استفاده در ناوگان ترابری مانند: هواپیما ، کشتی ، قطار و خودروها می‌باشد.

7-3- پزشکی:

انواع مبلمان و تجهیزات مکانهای پزشکی مانند: تخت خواب بیمارستان ، صندلی دندانپزشکی و غیره را شامل می‌شود.

مبلمان اداری کاربردی

8-3- رستوران:

 انواع نیمکت ، میز و صندلی جهت تولید و صرف غذا را شامل می‌شود.

9-3- فروشگاهی:

مبلمان و تجهیزاتی مانند قفسه‌ها ، پیشخوان ، ویترین و غیره که در فروشگاه بکار می‌روند.

مبلمان اداری کاربردی

10-3- بانک:

مبلمان و تجهیزات گیشه‌ای و بانکداری را شامل می‌گردد.

جزئیات در مبل اداری

جزئیات در مبل اداری مهم است ، بسته به نوع کاری که انجام می شود ، ممکن است جزئیاتی همچون قفسه ها در دفتر شما مورد نیاز باشد. در صورتی که این مورد باشد ، شما می توانید گزینه های متعددی را انتخاب کنید. اکثر خرده فروشان مبلمان اداریفروش قفسه های کتاب را مطابق با میز خود می فروشند و اغلب آنها به صورت مجموعه ای به فروش می رسند.

مبلمان اداری کاربردی

اگر حجم کتابهایی را که قصد دارید در دست داشته باشید ، چندین قفسه کتاب لازم خواهی داشت. با این حال ، اگر قفسه های شما تنها برای نگهداری چند عکس خانوادگی و برای مکمل مبلمان اداری دیگر باشد ، شما می توانید با قفسه هایی که مستقیما به دیوار سوار می شوند تا برای برخی از فضای اتاق مکانی برا ذخیره سازی باشد ، استفاده کنید. جایی در طبقه بندی مشابه قفسه های می تواند به عنوان یک نقطه مناسب برای چاپگر، تلفن ها و یا فقط یک جایی برای نگه داری از گلدان گل باشد.

مبلمان اداری کاربردی

هنگامی که قطعات اصلی مبلمان اداری را که می خواهید استفاده کنید ، ایجاد کرده اید ، می توانید جزئیات کوچکتر دفتر را انتخاب کنید. نورپردازی مهم است و بسته به اینکه دفتر شما در آن محل جهت روشنایی واقع شده است ، ممکن است روشنایی کافی وجود داشته باشد یا ممکن است اصلا آن را نداشته باشد. هنگامی که روشنایی به صورت مصنوعی با استفاده از لامپ باشد ، شما ممکن است به خواب بروید ، سخت است که روی کار خود متمرکز شوید. چند لامپ و چراغ در سراسر دفتر می تواند به شما اجازه تنظیم مقدار نور که شما نیاز دارید ، بدهد. لوازم جانبی دیگر مانند قاب عکس و گیاهان می تواند انتخاب های خوبی برا فضای کاری باشد. شما یکی از بخش های مهمی از ایجاد یک محیط اداری پر طرفدار یعنی توجه به جزئیات که در واقع می تواند اصولی مهم باشد ، را تجربه خواهید کرد.

مبلمان اداری کاربردی

<<آدینا پاسخی شایسته به سلیقه شما>>

لطفا با کارشناسان بخش فروش ما با شماره 44620086 در تماس باشید .